India’s co-working-ruimtes draaien richting grotere bedrijfshuizen en kleinere steden

Dagpassen, aangepaste cabines, virtuele adressen… nu de pandemie bedrijven in het hele land ertoe aanzet om over te stappen op een hybride werkmodel, draaien co-working-ruimtes om nieuwe klanten te verwelkomen

Dagpassen, aangepaste cabines, virtuele adressen… nu de pandemie bedrijven in het hele land ertoe aanzet om over te stappen op een hybride werkmodel, draaien co-working-ruimtes om nieuwe klanten te verwelkomen

“Werkplekken worden locatie-onafhankelijk”, zegt Santosh Martin, Chief Revenue Officer van WeWork India, een keten van coworking-ruimtes met 800 locaties over de hele wereld, waaronder 36 in India.

Een kantoor is niet langer synoniem met zijn locatie of uitgestrekte panden. Nu zelfs reguliere technologie- en managementbedrijven hun manier van werken heroverwegen, is er nu een idee dat de professional uit een kleine stad met grote dromen misschien niet naar een metrostad hoeft te verhuizen – vooral niet met een wereldwijde gezondheidscrisis die nog volledig moet verdwijnen – voor omwille van een baan alleen.

Toegang tot betere technologie tegen betaalbare prijzen en omgekeerde migratie (mensen die sinds de pandemie terugkeren naar hun geboorteplaats) hebben de vraag vergroot. “Veel werknemers die terugkeren naar kleine steden willen nog steeds een kantoorruimte om op afstand te werken”, zegt Vigneshwaran Pitchai, mede-oprichter van Quartr Design, eraan toevoegend dat hij tijdens de pandemie van Chennai naar Coimbatore is verhuisd en opereert vanuit een co-werkruimte in de stad.

Vigneswaran zegt dat veel grote bedrijven, waaronder Deloitte en Freshworks, grote co-workingruimtes hebben gekocht die 3.000 zitplaatsen beslaan in kleine steden zoals Coimbatore, Pune en Meerut, omdat de resourcekosten lager zijn in vergelijking met metro’s. Santosh van WeWork ondersteunt dit: “Naarmate de concepten van omgekeerde migratie en werk dichtbij huis aan kracht winnen, spelen operators van flexibele werkplekken in op de groeiende vraag van de verspreide beroepsbevolking in kleinere steden, waarbij verschillende spelers plannen hebben voor uitbreiding in tier II- en tier III-steden .”

The Cove heeft coworking-ruimtes in Chennai en Bengaluru

The Cove heeft coworking-ruimtes in Chennai en Bengaluru

De implicaties van deze verschuiving zijn talrijk. Kleinere steden zien een spurt in co-working spaces als nooit tevoren; grotere steden zien dat niet-traditionele werkplekken zoals musea en bordspelcentra zich openstellen voor coworking; bedrijven die vroeger trots waren op uitgestrekte, bruisende campussen, sluiten nu hun rolluiken en werken hybride. Co-working spaces, ooit het toevluchtsoord van hipster-startups en creatieve freelancers, zijn nu mainstream geworden. En als de laatste twee jaar van aan-en-uit lockdowns hen iets hebben geleerd, dan is het wel dat flexibiliteit de sleutel is.

“De afgelopen twee jaar is er een gestage toename geweest van hybride werkmodellen, waardoor flexibele werkplekken een hogere voorkeur krijgen dan traditionele modellen. Grote organisaties en ondernemingen zijn overgestapt op flexibele werkruimten om hen hybride, kosteneffectieve en flexibele bedrijfsoplossingen te bieden, terwijl ze hun vastgoedbehoeften opnieuw bekijken. Momenteel zijn ondernemingen goed voor 60% van onze ledenportfolio, waarbij bedrijven zoals Colliers India, Khaitan & Co, Tata Sky Broadband, 3M en meer WeWork als hun favoriete werkplek kiezen, en de resterende 40% bestaat uit startups, freelancers en MKB-leden ”, merkt Santosh op.

Kleinere spelers profiteren ook van deze schijnbaar lange termijn – zij het nog steeds volatiele – trend. The Cove was vroeger een co-living-ruimte in Bengaluru voordat het in 2018 een oude bungalow in Kotturpuram in Chennai innam, waardoor het een co-working-ruimte werd die plaats biedt aan 300 mensen. “In 2019 zijn we volledig operationeel geworden. We zijn begonnen met een aantal klanten die al bij ons wilden zijn: de meeste waren startups”, zegt Sumant Rao, directeur en mede-oprichter van The Cove, na een telefoontje vanuit Bengaluru.

Hij vervolgt: “Vóór COVID hadden we nog nooit grotere bedrijven naar ons toe zien komen. Nu worden we benaderd door multinationals die, laten we zeggen, een team van 100 man in Chennai hebben, en een ruimte van 30 personen willen reserveren om afwisselend te gebruiken.”

WeWork-coworkingruimte in Two Horizon Centre, Gurugram

WeWork-coworkingruimte in Two Horizon Centre, Gurugram

Het klantenbestand van The Cove verandert, net als de lijst met eisen: meer internetbandbreedte en speciale VPN’s voor vertrouwelijk werk bijvoorbeeld. “Sommige klanten willen dat hun servers volledig onder controle zijn”, zegt Sumant.

Andere eisen verrasten het team: “Ons terrein in Kotturpuram is groen en luchtig en krijgt veel zonlicht. Het was een grote trekpleister tijdens COVID. We ontvingen verzoeken voor een dagelijks desinfectieprotocol dat bijna leek op een service voor het klaarmaken van een hotel”, zegt Sumant.

Een andere verschuiving in de vraag is van solostoelen op een open gedeelde verdieping naar speciale cabines per kantoor. “Dit is niet alleen voor de privacy, maar ook omdat mensen wat tijd exclusief met hun teams willen doorbrengen. We krijgen ook eisen voor geluidsisolatie en schermen voor videogesprekken, en grotere bureaus of alternatieve, zodat mensen niet binnen een elleboogafstand zitten”, voegt Sumant toe.

Dus nu, in plaats van volledig open vloeren, houden The Cove Chennai en Bengaluru bepaalde segmenten van sommige verdiepingen afgezet. “Deze werken als privékantoren voor volledige teams. We geven ze toegangscontrole: dat wil zeggen dat er een beperkt aantal pasjes wordt uitgedeeld, die de HR van dat bedrijf rouleert onder zijn medewerkers”, zegt Sumant.

Voor werkgevers ligt de grootste aantrekkingskracht van dit systeem, in tegenstelling tot het huren van een verdieping van een traditioneel kantoorgebouw, in de flexibele inzet. Girish Balachandran, oprichter van communicatieadviesbureau On Purpose, legt uit: “Als ik reguliere kantoorruimte huur, dan moet het minimaal een jaar zijn. Maar we weten niet hoe de COVID-situatie er over drie maanden uitziet, zelfs niet in 2022. Er zijn gesprekken over een mogelijke vierde golf… Het is veel logischer om een ​​maand of twee een plek bij WeWork in te nemen , en vernieuwen als en wanneer we het nodig hebben.”

On Purpose heeft twee jaar geleden haar kantoren opgegeven. Girish geeft toe dat co-working spaces veel duurder zijn, maar voegt eraan toe dat er, als teamleider, andere overwegingen zijn die de kosten de moeite waard maken. “Ik hoef me geen zorgen te maken over het onderhoud van de plek. Ik hoef me geen zorgen te maken over hygiëne en ventilatie en zorg voor het extra personeel dat daarvoor nodig is. Dat is een last van mijn schouders”, zegt hij.

Een ander pluspunt van deze manier van werken is de vrijheid die het hem geeft om getalenteerde mensen aan te nemen. “Vroeger hadden we teams in Delhi en Bengaluru. Hoewel het grootste deel van ons team uit deze twee steden en Mumbai komt, hebben we ook mensen in Ooty, Pune, Karnal en Meerut. Ze hoeven zich geen zorgen te maken dat ze de stad uit moeten. We financieren voor elk van hen twee dagen per week op een lokale co-workingplek, omdat we niet weten of de thuisomgeving van iedereen hen toelaat om in vrede te werken.”

Allemaal werken en wat spelen

Anderen die een pauze nodig hebben van het werk vanuit huis, hoeven alleen maar rond te kijken in hun stad. Lokale bedrijven en instellingen springen ook op de co-working-trein. Zo biedt het Indian Music Experience-museum van Bengaluru mensen de mogelijkheid om voor ₹ 250 per dag vanuit het gebouw te werken.

In Chennai heeft bordspelcentrum The Board Room de eerste verdieping afgezet voor mensen die willen werken vanuit de rust van de gerenoveerde Mylapore-bungalow. Pakketten zijn inclusief een gratis drankje voor ₹ 350 per dag. Met het Eat-Work-Play-pakket, dat elke dag ₹ 450 kost, kunnen klanten een bordspel uit de enorme collectie kiezen om tijdens werkpauzes te spelen, en krijgen ze ook tegoed op hun voedselaanbod.

“Ons primaire product is nog steeds de boardgaming-lounge”, zegt mede-oprichter Varun Devanathan. “We krijgen gemiddeld 250 gamers per week en 35 mensen voor de co-working space. Maar de mensen die het gebruiken, doen dat loyaal. Ik denk dat sommige mensen hun werk en spel echt moeten combineren”, zegt hij lachend.

Met input van K Jeshi en Nivedita Ganguly

Leave a Comment